2011. szeptember 13-án megtartotta első közös tanévnyitóját a Keresztény Roma Szakkollégiumi Hálózat. Romák és magyarok között nem csupán békés egymás mellett élésre van szükség, hanem békés egymásért élésre – fogalmazott Balog Zoltán, társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár ünnepi beszédében, Budapesten.
2011. március 17-én Keresztény Roma Szakkollégiumi Hálózatot hoztak létre a magyarországi történelmi egyházak: szeptembertől négy városban, Budapesten, Debrecenben, Nyíregyházán és Miskolcon indul meg a szakkollégiumi képzés a cigány egyetemisták és főiskolások számára. A fővárosban a jezsuita rend, Debrecenben a református egyház, Nyíregyházán az evangélikus egyház, Miskolcon pedig a görögkatolikus egyház lesz az intézmény fenntartója.
Balog Zoltán beszédében kiemelte: nem elég tudni valamit, meg is kell tanulni azt. Csak tudni, hogy nehéz sors cigánynak lenni nem elég, meg is kell tanulni. Tudni, hogy Magyarország csak akkor lesz boldogabb, ha a békés egymás mellett élés megvalósul, az más, mint meg is tanulni azt – mondta Balog Zoltán. Olyan emberek vannak ma itt, akiknek fontos ez a szövetség, a kérdés csak az, hogy lesznek-e olyan cigány fiatalok, akik elfogadják a kinyújtott kezet.
A ti feladatotok – szólt az államtitkár a jelenlévő kollégista fiatalokhoz – az, hogy kimozdítsátok a nyomorba beletörődött embereket. Ti számunkra egy befektetés vagytok, mivel amit itt kaptok és tanultok, azáltal a sajátjaitok szószólói lehettek. A magyar állam érdekelt a roma-magyar békés egymás mellett élésben – hangsúlyozta végezetül az államtitkár.
Forrai Tamás Gergely, a Jézus Társasága Magyarországi Rendtartomány Provinciálisa elmondta: terviek szerint a Hálózat már jövőre bővülhet pécsi és szegedi szakkollégiumokkal, továbbá a jövőben nem csak a felsőoktatásban tanuló cigány fiatalokhoz szeretnének eljutni.
Bölcskei Gusztáv, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke kifejezésre juttatta: az egyházak felelőssége is, hogy „a cigány emberek érezzék magukat jobban egy-egy egyházi közösségben”.
Gáncs Péter, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke utalt Jézus utolsó, missziói parancsára, hogy a tanítványoknak el kellett vinniük az evangéliumot a világ minden tájára, és tanítaniuk is kellett az embereket. Mint mondta, ez „a hálózat nem egyszerűen összefogás, hanem Isten parancsának való engedelmeskedés”.