A legutóbbi, október 13-i közösségi estünk alkalmával újra, immáron a kollégiumunkban találkoztunk az UCCU alapítvány képviselőivel! Ezzel lehetőségünk nyílt a múltkori „nyóckeres sétánk” folytatására, melyet az alapítvány egy önkéntese tartott. Mint ahogy a séta célja is – mely az UCCU egyik alprogramja – az integráció segítése a „sötétzugok” megismertetése által, úgy az alapítvány szélesebb körű küldetése is az előítéletek csökkentése az informális-megismertető oktatás segítségével. Ahogy Varga Attila, az UCCU tősgyökeres önkéntese, aki a sétát is vezette, mondja :
„ Az UCCU alapítvány épít és rombol is egyben. Építi az elfogadást, és rombolja az előítéleteket”.
A találkozónkon az alapítványtól négyen is megtiszteltek bennünket, köztük a vezető Kissné Szénási Szilvia, illetve három elkötelezett önkéntes, az előbbiekben említett Attila, Ignácz Andi és Kőszegi Márió. Látogatásuk, úgy vélem, mindenképp fontos és hasznos volt, hiszen valamilyen szinten egy célunk és küldetésünk van, ismernünk kell egymást! Magunkénak érezhetjük az UCCU honlapján található mottót, mely így szól:
„Célunk, hogy csökkentsük a társadalomban a romákkal kapcsolatos tévhiteket és előítéleteket, hogy mindannyian egy befogadóbb és nyitottabb világban élhessünk”. A beszélgetésen Szilvi is erről informált bennünket, hogy hol, mikor, milyen módszerekkel igyekeznek ezt megtenni. A legfőbb eszközük az iskolákban önkéntesek bevonásával tartott 2-3 órás foglalkozások, melyek alatt igyekeznek minél több információt átadni, illetve viták által gondolatot ébreszteni. Az alapítványnak nagy szüksége van folyamatosan tevékenykedő önkéntesekre, hiszen csak így tudnak hatékonyan működni. Nem titkolt céljuk volt, hogy a mi értelmiségi közösségünkből is legyen önkéntesek, hiszen a vállalás egyik feltétele a roma származás márcsak a hitelesség miatt is. Annak meg persze csak örülnek, ha egyetemista diákként megyünk oda.
Személy szerint teljes elismerésem a munkájuk és kitartásuk iránt. Úgy gondolom, jó vonalon és jó irányba haladnak a küldetésük megvalósításához. Minden egyes iskola meglátogatásával, minden új önkéntes bevonásával tesznek valamit a megismerés és elfogadás érdekében. Gratulálunk az alapítványnak az eddig elért eredményeihez és sok sikert kívánunk nekik további tevékenységeikhez! Kollégiumunk diákjait pedig buzdítjuk arra, hogy lehetőségük szerint váljanak ők is UCCU önkéntessé!
Kőszegi Dóra
A program a Nemzeti Tehetségprogram, az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő és az Emberi Erőforrások Minisztériuma az NTP-SZKOLL-A-M-16-0002 kódszámú pályázata keretében valósult meg.