A Jezsuita Roma Szakkollégium 2016. november 10-én rendezte meg a középiskolásoknak segítő és a felsőoktatásban résztvevő tehetséggondozó programok közötti „hídépítést” célzó szakmai workshopot. Már az előkészítés során tapasztalt érdeklődés mutatta, mennyire hiánypótló az ilyen témájú rendezvény. Intézményünk, mint egy a roma diákokat segítő felsőoktatási tehetséggondozó program, nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a szakkollégiumi lehetőségről minél több fiatal tájékozódjon. Ennélfogva nem kétséges, hogy együttműködést szeretnénk kialakítani a középiskolai tehetséggondozó programokkal. A rendezvényről az ország több pontjából is érkeztek megbecsült és szakmailag elismert résztvevők.
Az eseményt Antal István rektor úr nyitotta meg, majd Sztojka Attila, az Emberi
Erőforrások Minisztériumának főosztályvezetője osztotta meg velünk meglátásait a roma tanulók helyzetéről. A délelőtti részben ezt követően három előadást hallgattunk meg, főként a középiskolai oktatási helyzetről. Dr. Kállai Ernő, kollégiumunk oktatója, egykori kisebbségi ombudsman a magyar közoktatás romákat érintő lehetőségeiről számolt be.
Az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet kutatási, elemzési és értékelési igazgatója, Sinka Edit felvázolta a tehetség viszontagságos útját az egyetemig-főiskoláig. A segítségnyújtásban az egyik legmeghatározóbb tényező hazánkban az Arany János Tehetséggondozó Program. Erről személyes tapasztalatokat, információkat tudhattunk meg Ringhofer Ervintől, az AJTP programgazdájától. Ezek után „továbbléptünk” a felsőoktatás területére. Felmerül a kérdés, hogy milyen segítséget kaphat egy hátrányos helyzetű egyetemista tanulmányai kezdetén. A hallgatói önkormányzatok (HÖOK) mentorprogramja éppen ebben igyekszik informális, illetve szakmai segítséget nyújtani. Kiss Edina, a kezdeményezés vezetője személyesen mondta el nekünk, milyen lehetőségek illetve problémák keresztezik ennek az útját. A workshopot vendégül látó JRSZ a Keresztény Roma Szakkollégiumi Hálózat tagja. A KRSZH elnöke, Laborczi Géza, egyben az Evangélikus Roma Szakkollégium fenntartói képviselője elmondása szerint jó úton haladunk a hálózat kiépítésében, mely további bővítéseket, illetve fejlesztéseket tervez. Mivel a nap célcsoportjai a diákok voltak, így kihagyhatatlan volt, hogy meghallgassunk egy diákot is a témában. Bogdán Eszter, első éves szakkollégistánk, korábbi AJTP-s diák mondta el, hogy mennyi mindent köszönhet a programnak, és hogy talán anélkül most nem is állhatna itt. A nap folyamán én voltam a felvezető, így magam is hozzá tudtam járulni a konferencia sikerességéhez.
A délelőtti programok lezárta után sor került az ebédre, illetve az érdeklődőknek lehetőségük volt az intézmény bejárására is. A délután két szekcióra volt osztva, melyet ki-ki szabadon választhatott. Az egyik csoport betekintést kapott a JRSZ „HR managementjébe”: Goda-Markó Orsolya tanulmányi vezető a tanulmányi rendszert mutatta be, Tóth Zoltán tréner az Assessment Center-t, melyet a szakkollégium sikerrel alkalmaz felvételi eljárásként. Jómagam felsőoktatásban tanuló diák vagyok, így engem jobban érdekelt a másik szekció, mely ezt a témát érintette. A beszélgetést, mely nagyon kötetlenre és közvetlenre sikeredett, Antal István rektor úr vezette. A résztvevőket nagyon érdekelte a jelenlévő kollégisták véleménye egy-egy őket érintő témában.
A konferenciának délután 4 óra körül értünk a végére, mely után úgy gondolom, mindenki valamivel gazdagabban térhetett haza. Reménykedünk, hogy a workshop elindított valami pozitív folyamatot! Köszönjük szépen minden kedves résztvevőnek!
Kőszegi Dóra
a Jezsuita Roma Szakkollégium diákja