A 2017. október 12-i csütörtöki közösségi alkalmunkon Szalay Péter: Nomád Pláza című dokumentumfilmjét volt szerencsénk megtekinteni.
A film három, a XXI. században meglehetősen ritka és kevesek által művelt szakma képviselőinek viszonyát mutatja be a hagyományokhoz és az élethez. A hagyományos technikákkal dolgozó fotós, a roma származású vidámpark-üzemeltető és a furulyafaragó életében és szakmájában egy dolog közös: munkájuk miatt folyamatosan úton vannak, otthonukat ritkán látják. A film betekintést enged abba a sokszor zárt, de mindenképpen kalandos világba és ezen világ lakóinak sajátos életformájába, ahol a vándorlás és a dolgok változatlansága állandó, a mindennapok történései pedig a mai ember számára – első blikkre mindenképpen – kissé szokatlannak és idegennek hatnak.
A film vetítése után szakkollégiumunk lelki vezetőjével, Hofi atyával beszélgettünk, és osztottuk meg gondolatainkat a látottakról egymással. Érdekes volt hallani, hogy habár ugyanazon képsorokat láttuk, a beszámolók alapján mégis szinte mindegyik szakkollégistában más és más benyomást hagytak a felvételek. Számomra a film legnagyobb tanulsága, hogy a sikeres embert nem a pénz és az anyagiak teszik, a boldog embert pedig nem feltétlenül az egyén szakmájának szeretete és a munkában való sikeresség.
Hatvani Ádám
A programot az EMMI-EMET-NTP támogatta.