Október 4-én a Jezsuita Roma Szakkollégium csütörtöki közösségi estjének vendége Kiss Ulrich jezsuita szerzetes, a Szent Ignác Jezsuita Szakkollégium korábbi rektora volt, aki Európa múltjáról, jelenéről és lehetséges jövőjéről osztott meg gondolatokat az érdeklődőkkel. A beszélgetés moderátori feladatait Oláh Zsolt szakkollégista látta el.
Számos érdekes és gondolatébresztő téma került terítékre, amelyekről az est folyamán kiderült, hogy bővelkednek olyan végiggondolandó kérdésekben, melyek hosszútávon befolyásolják földrészünk jövőjét. Merre halad Európa? Milyen megoldáslehetőségek kínálkoznak a vén kontinens jelenlegi problémáira? Miként reagálnak a felmerülő nehézségekre az egyes érdekcsoportok? Milyen kilátásai lehetnek Európának Kína esetleges nagyobb térnyerése mellett? Hogyan alakult az elmúlt évtizedekben, és milyen irányok mentén módosulhat Európa és Afrika gazdasági viszonya?
A diskurzus során körvonalazódhatott a figyelmes hallgatóság számára, hogy a válaszok keresése nemcsak az ismeretlen feltérképezésének izgalmával, hanem döntések komoly felelősségének és meghatározó következményeinek viselésével is jár.
Ulrich atya jóvoltából továbbá jelentős rálátást nyerhettek a szakkollégium lakói Európa történelmi szerepének alakulására. A hallgatók megismerhették azokat geopolitikai, gazdasági, ideológiai és politikai hatásokat, valamint érdekeket, amelyek együttese kialakította a történelem előrehaladtával földrészünk jelenlegi helyzetét.
Az est végén, némi múltidézéssel karöltve, számvételezésre került az is, hogy a katolikus egyház, Ferenc pápa vezetésével, valamint a kollégiumhoz hasonló keresztény közösségek, hogyan képesek termékeny, előremutató válaszokat adni az Európa társadalmait globálisan érintő kérdésekre.
Csányi Levente