III. Tanulmányi hétvége
A félév harmadik tanulmányi hétvégéjét április 17-én péntek este Farkas Zsolt, a Khamoro Budapest Band vezetője nyitotta meg. A Cigány zene és kultúra készségfejlesztő foglalkozás keretében a hallgatók a tisztelet témakörét járték körbe. Mit is jelent ez a szó? Kinek hogy adjuk meg a tiszteletet? Mit jelent a tiszteletadás egy hagyományőrző cigány családban? A beszélgetés után természetesen zenélésre is sor került, Farkas Zsolt és Frigur Róbert Boby előadásában eredeti autentikus magyar cigánydalok, valamint Erdélyből és Oroszországból származó virtuóz feldolgozások hangoztak el.
A kötetlenebb este után szombaton folytatódott tovább a szakmai munka a kurzusvezetők irányításával.
Délelőtti kurzusok
Kállai Ernő az Ütközések című film kapcsán beszélgetett a hallgatókkal az előítéletről a Közösségi lét dilemmái kurzus keretében.
Jogi alapismeretek órán a polgári jogi jogviszonyokról volt szó. A diákok a munkaviszony, a bérleti szerződés, az ingatlan adásvétel, a család- és öröklési jog témáit beszélték át.
Dr. Rövid Márton az Európai Unió történeti előzményeinek és főbb intézményeinek bemutatása után a hallgatókkal az európai szolidaritás és demokrácia mibenlétét és határait vitatta meg.
Antal István, szakkollégiumunk rektora az Érdekérvényesítés kurzus ezen alkalmán a lobbitevékenység magyarországi és uniós környezetéről, beágyazottságáról beszélt.
Közgazdaságtanon a diákok a hitelek különböző fajtáival, a hozzájuk kapcsolódó fogalmakkal (EBKM, THM), valamint számolásaikkal ismerkedhettek meg.
Délutáni kurzusok
Kállai András Etnicizáló roma reprezentáció óráján a szakkollégisták három dokumentumfilm-részlet megtekintése után a kortárs roma képzőművészet kialakulásáról, formáiról és lehetőségeiről beszélgetettek.
Choli Daróczi József a cigányság hiedelemvilágáról, hagyományairól, a sorsfordulókhoz kapcsolódó szokásokról beszélt a Cigány irodalom és nyelv kurzust felvettekkel.
Társadalomtudományi ismereteken a hallgatók a kisebbségi jogok kérdéskörét tárgyalták meg; megismerkedtek a kisebbségi autonómia jogi és intézményi környezetével.
Milus Marianna beszédtanár Retorika óráján a helyes artikulációt és a megfelelő hangsúlyozást segítő gyakorlatokon túl a nonverbális tényezők fontosságáról és tudatos használatáról, valamint a tárgyalásról (hitelesség, személyi feltételek, külső tényezők, asszertivitás) volt szó.
Jezsuiták
Információk
Október 13-án diákbizottsági elnököt és tagokat választottunk a Jezsuita Roma Szakkollégiumban
A szakkollégiumi létünk fontos eleme az önkormányzatiság, amelyet többek között a diákbizottságon keresztül tudunk érvényre juttatni. Idén is sor került a bizottság megválasztására, mely jelöléssel kezdődött. Első körben online lehetett jelölni. A lista a szakkollégium hallgatóiból állt. Ha egy jelölt legalább 3 szavazatot kapott, akkor bekerült a választhatók közé. Csütörtök este 3 hallgató jutott tovább: Bogdán Mária Eszter, Oláh Zsolt és Farkas András. 20 szavazó polgárra lett bízva a döntés, hogy ki legyen az elnök. A szavazás nagyon szoros volt. Ugyanis 11 szavazatot kapott Oláh Zsolt és Farkas András is. Mivel Oláh Zsolt úgy döntött, hogy nem tudná vállalni az elnöki hivatást, így nem került sor második fordulóra. Végezetül, 11 szavazattal, Farkas András lett az új diákbizottsági elnök, akinek egy szemeszterre szól a mandátuma. Valamint Bogdán Mária Eszter és Oláh Zsolt a Diákbizottság tagjai. Az új tagoknak ünnepélyes esküt kellett tenniük, hogy vállalnak minden elhivatottságot a közösség érdekében. Reméljük, hogy ötleteikkel felpezsdítik a kollégium közösségi életét, valamint képviselik a hallgatóságot, az érdekeinket.Ignácz Valentina